Novinky

Serj Tankian a jeho Harakiri v Lucerně

Za přítmí a mrholení vyrážím směr Lucerna. Raději se moc nenabaluji, protože v Lucerně je spíše nedýchatelno, než naopak. Už u vchodu vidím ty mohutné zástupy… Staří máničky, mladí metloši, intelektuálové, vegani, kravaťáci, maminky s pubescentními dívkami i velmi mladými školáky.

Visu zná každej, ale Vizu?

Prvním překvapením je pro mě předkapela Viza, o které jsem vůbec netušil, že vystoupí.  Podivnej název, podivná banda, podivná hudba. Dva roky stará rocková kapela z Kalifornie má celkem zajímavé hudební cítění. Umí smíchat hudební vlivy z veškerých koutů světa a vše zasadit do rockového aranžmá s tématikou vztahů i sociálních problémů.  Frontman K'noup Tomopoulos má rozhodně zajímavej hlas, ale kouzlo projevu je i v jeho frázování textů. Zajímavou náladu dokresluje mandolína a z rockových rytmů zvuk časem splývá v keltské tradicionály. Hudební recenzenti také přidali škatulku jako například Gypsy Punk.

Překvapením je i Alabama Song. Kultovní song od Kurta Weilla, známější především z úst Jima Morrisona a pera The Doors.

Viza odehraje velmi energetickou hodinku s více jak deseti songy především z loňské desky Carnivalia a předloňské Made in Chernobyl. Ještě dobré připomenout, že právě deska Carnivalia se stala pro novináře velkým překvapením a dostala velmi vydařené recenze. Je to asi i důkaz toho, proč si je vzal Serj pod svá ochranná křídla v jeho labelu Serjical Strike Records.

Je čas na Harakiri 

Okolo půl desáté večerní se po pětadvacetiminutové prodlevě konečně potemní a šestice muzikantů spouští svůj set. Serj se v rychlosti podívá na narvanou Lucernu a v zápětí vypustí parádní novinku Figure Is Out z poslední novinky Harakiri vydané letos v červenci.

Už z kraje žádné servítky. Pořádná nasranost s brilantními frázemi a  uměleckým nadhledem jako vždy. Basák Mario Pagliarulo se od samého začátku vlní v basových úderech a vtipně pokřikuje do mikrofonu "No Bullshit" jako odpověď na Serjeovo "Let´s Figure It Out".

Další peckou je Cornucopia. Titulní píseň desky Harakiri. "Miloval jsem tě za rozbřesku" krásnej to rozjezd, který zanedlouho vystřídají slova "Vymrdáváme Zemi a nevíme proč pláče" To je typické otočení polarity v textech Serje Taniana. Dravost a hravost.

Do třetice něco staršího. Pomalejší až baladická Feed Us z první sólové desky Elect the Dead z roku 2007. Tuto desku připomenou i následující písně Sky Is Over a Baby.

Serj povypráví něco o tom, jak je pěknej sál, pozdraví a jede se dál. Další dvě nové pecky Butterfly a Harakiri, kterou Serj patřičně okomentuje -něco ve smyslu, že se ke své Zemi stavíme jako ke svojí sebevraždě. Prví polovinu programu zakončí depresivní pianovka Elect The Dead.

Stejně jako v první, i v druhé půli se prolínají věcí z Elect The Dead a Harakiri. Výrazním hitem je rozhodně lehce komická Ching Chime , kterou si Serj střihne s Andrewem Kzirianem z Vizi.

Během songů Serj pronese pár poselství o světě, válce a lidské nenasytnosti. Také poděkuje za Arménskou vlajku v kotli. Celkem dobrým vtipem je otázka, jestli má někdo v sále rád hudbu Beethovena. Po asi padesáti rukou nahoře se ale zeptá příměji: A máte rádi Beethovenovu pičku? Takhle divně zní ostatně i název předposlední písně, než přijdou přídavky. Kapela se s upocenou Lucernou rozloučí písní Empty Walls.

Po sympatickém rozloučení se ani ne za pět minut Serj a ostatní vracejí zpět na jeviště, aby tuzemské publikum ocenilo ještě dvěma písněmi. První Left of Center, jediná věc z druhé desky Imperfect Harmonies a na samý závěr jako třešnička na dortu Aerials známá ještě z dob Systém Of A Down. Osmdesát minut uplyne jak voda...

…Závěrem

Není vlastně co vytknout až na letitý problém se vzduchotechnikou sálu. Skvělá kapela, zpěvák, předkapela, zvuk. Co více si přát?

Během koncertu pařila více jak polovina sálu, nezaregistroval jsem ožralé hovada, ani jiné nepříjemné situace. Občerstvení s pivem bylo dostatek…

Kapela mi přišla velmi uvolněná, plná energie, ráda, že opět hraje v Čechách… Moc prima večer. Jo a díky klukům z Viza za pěknou samolepku, kterou rozdávali na schodech při odchodu!

 Playlist Viza: 

Trans-Siberian Standoff, It´s All Wrong, Viktor, Viktor´s Sister, A Magic Ladder, Breakout the Violins. Alabama Song (Whisky Bar), My Mona Lisa, What If?, Fork in the Road, Carnivalia

Playlist Serj Tankian:

Figure It Out, Cornucopia, Feed Us, Sky Is Over, Baby, Butterfly, Harakiri, Elect The Dead, Occupied Tears, The Unthinking Majority, Honking Antelope, Ching Chime, Lie Lie Lie, Praise the Lord and Pass the Ammunition, Saving Us, Beethoven´s Cunt, Empty Walls, Left of Center, Aerials

foto: internet