Novinky

Předčasná úmrtí 4: Božský hlas, který utonul v moři heroinu.

Druhá světová válka nebyla lehká doba. Janis Joplin se sice narodila přímo v jejím průběhu, ale nakonec ji byly jen dva roky, když skončila. Mnohem více ji zasáhla poválečná doba a pomalý nástup květinového hnutí. Již od mala nechtěla zapadnout, chtěla se od ostatních lišit a v něčem je převyšovat. Těžko by se mladé Janis někdo divil, když měla – spolužáci se jí smáli a většina ji měla za velmi podivnu existenci. Od počátku také tíhla k umění, malovala a zajímala se i o literaturu. Později se ve skupině svých přátel (podobných odpalíků) dostala k hudbě. Pohybovala se od jazzu k folku, ale nejvíce ji zaujaly bluesový interpreti jako Bessie Smith, Lead Belly nebo Odetta. Ty pak později označila jako důvod začátku své pěvecké kariéry. Začala zpívat ve sboru a naplno rozvinula lásku ke stylu blues.

Nezkrotná touha po hudbě

Janis Joplin začala jezdit po kavárnách a dalších podobných texaských zařízeních, zpívala všemožnému výběru publika. Pak se dostala i do Mekky hippies – San Franciska, kde se s ostatními muzikanty pokoušela o první nahrávky svých výstupu. V této době se také odvázala a nebránila se žádné droze, stejně jako litrům alkoholu. Došlo to až tak daleko, že se díky amfetaminům proměnila v živou vyzáblinu a musela se vrátit do rodného městečka. Stala se počestnou ženou, která se slušně oblékala a studovala sociologii na univerzitě. Hudební pouta ji ale nepovolila ani o píď, proto když mladá Janis uslyšela o zájmu rockové kapely Big Brother and the Holding Company, neváhala ani vteřinu a vrátila se opět do živějšího Frisca. Proměnila se v květinové dítě, zpívala skladby naplněné psychedelií a bluesem a první výrazný moment na sebe nenechal dlouho čekat.

Stalo se tak v rámci velkého setu BBHC na The Monterey International Pop Festivalu. Janis Joplin tady vystoupila z kapelní šedi a díky svému perfektnímu výkonu se dostala do podvědomí celé hudební veřejnosti. Kapela dokonce získala smlouvu s nahrávací společností Columbia Records, natočila desku a hrála před ještě větším publikem s novým, ještě delším názvem – Janis Joplin with Big Brother and The Holding Company. Nakonec to byly zase drogy, které zatemněli jejich úsudek, a tak se v prosinci 1968 rozešli.

Sólová kariéra a touha po dokonalém zvuku

Janis se vydala na sólovou kariéru, pro svoji podporu poskládala dohromady Kozmic Blues Band a v září 1969 s ní vydala první album I Got Dem ‘Ol Kozmic Blues Again, Mama. Po dalším úspěchu se pokusila skončit s pokračují drogovou závislostí, které ji mimo posilování kreativity nedávala nic pozitivního. V touze po ještě lepším a profesionálnějším zvuku zformovala třetí kapelu, Full Tilt Boogie Band, u které byla konečně spokojená.

Na vrcholu tvůrčí kariéry však přišla osudová rána. Při nahrávání druhé desky Pearl se neudržela a opět sáhla po heroinu. Od této chvíle zbývaly jen dny do jejího konce. 1. října 1970 ještě stihla dokončit píseň Mercedes Benz a také narozeninové přání pro Johna Lennona. O dva dny později navštívila Sunset Sound Studios v Los Angeles, aby si poslechla skladbu Buried Alive in the Blues. O další den později se měla dostavit na stejné místo, aby ke skladbě nazpívala slova.

Heroin jako nástroj zkázy

Když se ovšem druhý den neukázala, osazenstvo studia dostalo strach. Manažer John Cooke zajel do hotelu Landmark Motor, kde Janis Joplin bydlela, a odkud se očividně nehnula, protože její poznávácí znamení, unikátně pomalované porsche, stálo na parkovišti. Naděje ale vyhasla poté, když Cooke vstoupil do pokoje. Janis ležela na zemi a nejevila známky života. Úřady poté odhalily příčinu smrti – předávkování heroinem v kombinaci s velkým množstvím alkoholu.

Ze světa tak v sedmadvaceti letech odešla jedna z nejvýraznějších umělkyň rockové éry. Deska Pearl nakonec vyšla i po její smrti a dočkala se velkého úspěchu, stala se třikrát platinovou. Na obalu alba se objevila sedící Janis a s fanoušky rozloučila příznačně – s úsměvem a drinkem v ruce.Zdroje: janisjoplin.com