Novinky

Radegast Líheň 2012: výsledky prvního kola

Mrazivé úterý v Barráku

Úterní kolo bylo mrazivě extrémní a řádně prověřilo zdatnost muzikantů, odhodlanost publika i poroty. Jeden z nových porotců, majitel Hudebního světa, Honza Petro vysvětluje: „Akce byla vcelku vydařená a po pravdě řečeno jsem tolik lidí ani zdaleka nečekal. Z tohoto pohledu je to pro mě velice příjemné překvapení. Bohužel se nám to potkalo s extrémními mrazy, které tu teď panují. V domě, kde sídlí klub Barrák, všechno funguje na elektřinu a to byl kámen úrazu. Hlavní jistič je v těchto dnech vzhledem k extrémnímu odběru elektřiny permanentně přetížen, a tak nebylo možné dát instalované vzduchotechnice dostatek prostoru k tomu, aby nás mohla zahřát. Kapely na pódiu ale rozhodně nezamrzly a všechny tři předvedly velmi dobré a místy i zajímavé výkony.“ Porotci nakonec poslali dál mladou krev: Below the Mark ze Studénky - která sice nebyla určitě nejlepší technicky, ale porota tentokrát razila heslo: Mládí vpřed a stáří na svá místa...

Ve středu Tree frog zvládli "opravku"

Ve středu patřil klub Garage třem bigbítovým skupinám The Veins z Rakovníka, Tree frog z Havířova a Otherside z Ostravy. Poměrně překvapila hned první parta, které porota dává velké šance do budoucna. Tentokrát ji ale zastínila druhá účinkující kapela Tree frog z Havířova. Po loňském neúspěchu vyzrála a svou technickou vyhraností zlomila porotu. Třetí soutěžící už na tom nic nezměnil.

Japka dostala porotu i diváky

Hned ve čtvrtek se konalo první kolo i v místě zrodu soutěže – havířovském Jazz clubu – kam nakonec dorazily jen dvě skupiny a sice havířovský zástupce Bubbles a brněnská „talentmánií“ prověřená Japka. Skupina Bubbles hraje jen velmi krátce a získala první ostruhy na cestě za hudebním uznáním. Toho se však měrou vrchovatou už ve čtvrtek dostalo druhému soutěžícímu kapele Japka. „Co k této partě dodat? Skvělá show, zábava, prostě vynikající! Lidi se skvěle bavili, vyřvali si dva přídavky a na hlasy bylo rozhodnuto  šest nula pro Japka,“ prohlásili hned po skončení koncertu svorně porotci.

Na startu je dalších osmnáct kapel

Ve druhém kole uvidí fanoušci dobrého bigbítu živě vystoupit opět devět skupin. „Už v pondělí zamiřte do ostravského Barráku, kde vystoupí kapely razící melodický metal: Darkil ze Zlínska, TAU z Brna a Solar system z Havířova. Další dvě kola se budou konat ve čtvrtek 16. února. V klubu Garage v Ostravě vystoupí hardrockové party: Agassiz z Jablunkova, první slovenský zástupce z Veľkého Krtíše The Shed a Rusty Fox z Ostravy. Jazz club přivítá popověji laděnou trojici Chleba s máslem z Nového Jičína, náhradníka Odnaha z Jablunkova a No smoking z Havířova,“ zve všechny ředitel soutěže Marek Slonina. Více informací o Live části soutěže najdou zájemci na www.lihen.cz.  

V internetovém hlasování si postup do dalších bojů (koncertních kol) vybojovaly kapely Soumrak band z Jilemnice, RAiN z Nového města pod Smrkem a Wake snakes z Vyškova. „Pokud chcete ovlivnit další trojici svým hlasováním, registrujte se na stránkách www.rock.cz a hlasujte. Určitě stojí minimálně za poslech amatérské skupiny, které se snaží dostat na výsluní a třeba i vy jim pomůžete. Kordy v hudebním šermu vytasí: Slovenská koruna, Ganja Haze, Silent Avenger, Separator, Emsyman, Parahybana, Kupec company, Imortela a Ametyst & Nataly Way,“ vyzývá Slonina. Anketa už je v provozu a hlasovat můžete až do čtvrteční půlnoci.