Novinky

Brněnská Fléda slaví 10 a 100 let

Fléda zažila na jaře personální zemětřesení, co všechno se tedy od konce minulé sezóny změnilo?
AV: Ano, změnily se snad všechny pozice ve firmě Level B, která má Flédu v pronájmu. Na pozici PR a Marketing managera jsem nastoupila já, na pozici generálního managera klubu nastoupil Pavel Cupák, dramaturgie se ujal Ondřej Bača.

Jak bys nové programové schéma klubu pojmenovala?
AV: Nové schéma se odráží již od zavedeného. Představuje vyvážený mix komerčnosti a progrese. Nadále zůstávají party Break4Beats a Elektra. Rádi bychom časem zařadili i nějakou novou party.

Přestože Fléda vyhrává ankety o nejoblíbenější klub, patří k největším v Brně, a přesto se potýká s tím, že nedosáhne  na dotace a uspořádat velkou akci je risk. Jakou zaujme nový tým strategii?
AV: Již jsme započali a podali žádost o provozní grant, také chceme zkusit dotace na naše ojedinělé projekty.

Jak se na provozu odrazila finanční krize? Unikátní festival New new! ohlásil roční pauzu, na několik měsíců se odkládá i Itch my hahaha. To vše ale k Flédě patří neodmyslitelně. Které další problémy teď musíte řešit?
AV: Ano je to tak, ekonomická krize a také žádné dotace, nás donutily k tomu některé projekty na čas přestat dělat. Nyní také řešíme problém s odhlučněním a vůbec, dům je více jak 100 let starý a tak začíná se jeho stáří více a více projevovat. Věříme, ale že město Brno nenechá svůj nejznámější a největší klub padnout.

Na programu je zatím poměrně dost menších akcí bez vstupného, do konce října se můžeme těšit tři větší koncerty a pokračování Break4beats. Hodláte zmírnit?
AV: Nevím, jak to myslíš zmírnit. Celý říjen máme zcela zaplněný až na pár nedělí. Stačí se podívat.

Osvěžením je košt vína na Flédě. Máme si slibovat, že se vrátí i divadlo, kino a další netradiční akce?
AV: Košt je první netradiční akce, kterou bychom si rádi otestovali naše návštěvníky a hlavně je nechali vybrat si víno, které se bude po celou sezónu v klubu pít. Určitě bychom rádi opět zařadili divadlo, kino atd. Ale vše je otázkou financí...

Letos slaví klub 10 let a dům, ve kterém je, dokonce stovku. Můžeš stručně připomenout historii komplexu? Co má všechno za sebou?
AV: První zmínky o domě jsou z roku 1911, kdy byl v majetku důstojníka rakousko-uherské armády. Od něj dům zakoupil hospodský z Bílovic nad Svitavou – pan Rudolf Skládaný (narozen roku 1895), který chtěl investovat v Brně a přestavěl původně jednopatrový dům na tančírnu s kabaretem a nájemní pavlačový dům (budova dostala podobu, ve které přibližně existuje do současnosti). Inspirací se Rudolfu Skládanému stal podobný podnik ve Vídni - Wiener Fledermaus, podle něhož pojmenoval svou tančírnu Brünner Fledermaus (Brněnský netopýr). Během několika let se Brněnský netopýr stal proslulým místem, které navštěvovali především vojáci z nedalekých kasáren, služky a tzv. plotňáci. Ti, jako hlavní nositelé svébytného brněnského hantecu, začali tomuto podniku říkat Fléda, což záhy zlidovělo. Až do roku 1951 byla budova s tančírnou v majetku i provozování rodiny Skládaných. Kabaret U netopýra otevřel své dveře návštěvníkům v září roku 1971 – zároveň se zahájením tehdejšího ročníku brněnských veletrhů. V květnu 1974 vzniklo v budově na ulici Štefánikově 24 televizní studio Netopýr, jako „náhradní pracoviště Československé televize Brno". V současné podobě existuje klub Fléda od roku 2001.

Co k těmto výročím plánujete?
AV: Planujeme 10 akcí, které budou pod hlavičkou tohoto výročí. A bude velká narozeninová oslava 22.12.

Aktuálně máme před sebou podzimní sezónu – v jakém duchu se ponese?
AV: Podzim je složený ze stálic naší hudební scény, jako například Tata Bojs, Charlie Straight, Mig 21, Čankišou, Ohm Square, UJD, Midi lidi atd. Hlavně se můžete těšit na anglickou kapelu Belleruche, která bude vrcholem podzimu.

Mezi nejoblíbenější tradiční akce patří zahájení sezóny, oslava narozenin a její ukončení. Jak letos přivítáte klubový podzim?
AV: Letos přivítáme sezónu party s DJs Gadjo a Jam Sound System. Oslava narozenin se plánuje a určitě se můžete těšit na velké překvapení.